Dažniausiai užduodami klausimai apie hibridinius ir elektrinius automobilius

DAŽNIAUSIAI UŽDUODAMI KLAUSIMAI APIE HIBRIDINIUS IR ELEKTRINIUS AUTOMOBILIUS

1) Kur galiu įkrauti elektromobilį?

Elektromobilių įkrovimo stotelės yra visoje Lietuva, jos yra šalia lankomų vietų: prekybos centrų, degalinių, daugiabučių, parduotuvių. Įkrovimo stoteles greitai rasite per automobilio navigacijos sistemą.  Įkrovimo taškus įvairiose pasaulio vietose rasite čia.
Hibridinio modelio atveju jaudintis dėl įkrovimo nereikia. Automobilis įkrauna akumuliatorių važiuodamas, stabdydamas ir judėdamas laisvąja eiga.

2) Ar mūsų (šaltuoju) klimatu apskritai galima važinėti hibridiniais ir elektriniais automobiliais?

Elektros akumuliatorius (ličio jonų polimerų akumuliatorius) specialiai sukurtas šiaurės šalių klimatui. „Hyundai“ sukurta akumuliatorių šilumos valdymo sistema užtikrina akumuliatoriaus didesnį ekonomiškumą ir ilgesnį veikimo laiką. Jei automobilis liks stovėti dideliame šaltyje kelias dienas, akumuliatorius gali laikyti trumpiau. Todėl planuokite savo keliones taip, kad jei esant dideliam šalčiui nenaudojote automobilio kelias dienas, tai prieš ilgesnę kelionę apsilankykite įkrovimo taške. Automobilis krovimo metu ir sušyla, todėl po įkrovimo galite sėsti į šiltą automobilį ir pradėti kelionę.

3) Kiek galiu nuvažiuoti vienu įkrovimu?

KONA Electric 64 kwh modeliu galima nuvažiuoti 484 km, o 39,2 kwh iki 289 km (WLTP). Su IONIQ Electric galima nuvažiuoti 280 km. IONIQ Plug-In 50 km važiuoja savo akumuliatoriumi, po to įsijungia benzininis variklis. Su IONIQ Hybrid galima nuvažiuoti 1320 km. Realų važiuojamą atstumą veikia oro sąlygos ir jūsų vairavimo stilius.

4) Kas atsitinka, jei akumuliatorius išsikrauna važiavimo metu?

„Hyundai“ elektromobiliai turi įdiegtą įspėjimo sistemą, kuri gana tiksliai parodo likusį galimą nuvažiuoti atstumą. Įkraunamas hibridas (IONIQ Plug-In) persijungia į benzininį variklį, kai akumuliatorius išsikrauna iki 15 proc. Tuo pačiu benzininis variklis pradeda krauti elektros akumuliatorių, tačiau efektyviausia krauti krovikliu. Hibrido (IONIQ Hybrid, Tucson mild-hybrid) akumuliatoriaus krauti nereikia, nes jis pats automatiškai įsikrauna važiavimo metu.

5) Kiek laiko užima įkrovimas?

Įkrovos laikas priklauso nuo to, kiek elektros reikia įkrauti. Greito įkrovimo stotelėse savo IONIQ Electric įkrausite maždaug per 30 minučių, o KONA Electric (64 kwh) – per 54 minutes.

6) Kiek saugus yra elektromobilis?

Dėl po automobilio dugnu esančio akumuliatorių bloko elektromobilio svorio centras yra ypač žemai. Tai pagerina automobilio manevravimo galimybes ir judrumą. Automobiliai turi autonominę avarinio stabdymo ir aklosios zonos sekimo sistemą, taip pat ir pagalbinę eismo juostos išlaikymo sistemą. Išmanioji pastovaus greičio palaikymo sistema be pastovaus greičio palaiko ir saugų atstumą tarp jūsų ir priekyje važiuojančio automobilio. Dėl saugumo svarbiausių kėbulo struktūrų sustiprinimui naudotas karštas štampavimas, aukštų technologijų klijai ir pan.

7) Ką reiškia važiuoti „Hyundai“ elektromobiliu?

Ne tik elektromobiliai, bet ir hibridiniai automobiliai pasižymi tyliu ir tolygiu važiavimu. „Hyundai“ IONIQ Hybrid ir Plug-In galima įsigyti su DCT-pavarų dėže. Tai automobiliui suteikia vikrumo ir sportiškumo. „Tucson mild-hybrid“ turi 8 pavarų automatinę pavarų dėžę.

8) Kaip elektromobilis krauna 12 V papildomą akumuliatorių? Kada jis tai daro?

Kai automobilis stovi, automobilio sistema periodiškai tikrina 12 V akumuliatoriaus įkrovimą ir krauna jį pagal poreikį – rečiausiai kas tris dienas. Kai automobilis prijungtas prie kroviklio, automatiškai kraunamas ir 12 V akumuliatorius.

9) Ką daryti, kai neatsidaro elektromobilio įkrovimo lizdo dangtelis?

Gali būti, kad dėl sniego ar ledo sunku atidaryti dangtelį. Šepečiu nuvalykite dangtelį ir aplink jį nuo sniego bei ledo ir vėl bandykite atidaryti. Jei dangtelis vis tiek neatsidaro, atsargiai padaužykite dangtelį, kad sutrupintumėte ledą, ir darykite dangtelį. Prieš prijungdami kroviklio kištuką, nuo sniego nuvalykite po dangteliu esančius krovimo kontaktus ir aplink juos. Baigus krovimą, prieš uždarydami dangtelį nuvalykite krovimo kontaktus ir aplink juos nuo ten pripustyto sniego ar prilijusio lietaus.

10) Ką daryti jei automobilyje esantis kroviklis mirksi raudonai ir nepradeda krauti automobilio?

Greičiausiai įvyko elektros tinklo jungties ar krovimo įrenginio gedimas. Atjunkite kroviklį nuo elektros tinklo ir automobilio. Apžiūrėkite įkrovimo įrenginį ir tinklo jungtį, ar nėra išorinio pažeidimo požymių. Jei ant originalaus įkrovimo įrenginio yra pažeidimo požymių, kreipkitės į „Hyundai“ prekybos atstovą.

11) Ekrane užsižiebė vėžlio ženkliukas, ką tai reiškia?

Ši lemputė užsidega, kai aukštos įtampos akumuliatorius išsikrauna iki kritinės ribos. Kuo griečiau prijunkite automobilį prie įkroviklio. Jei tęsiate kelionę, automobilis dėl akumuliatoriaus išsikrovimo gali sustoti.

12) Kaip padangų pasirinkimas įtakoja elektros sąnaudas?

Kaip vidaus degimo variklį turinčiame automobilyje degalų sąnaudos priklauso nuo oro, temperatūros, kelio sąlygų, važiavimo greičio, vairavimo stiliaus ir padangų slėgio, taip tie patys veiksniai įtakoja ir elektromobilio elektros sąnaudas. Įprasti ekonomiškumą skatinantys veiksniai ir vairavimo būdai padeda pasiekti ilgesnį nuvažiuojamą atstumą vienu įkrovimu.

13) Kiek kainuoja kelionė elektromobiliu arba įkraunamuoju hibridu? Ar įkraunamuoju hibridu geriau reikėtų iš pradžių važiuoti ilgiau elektra, ar iš karto važiuoti kaip hibridu? Kas ekonomiškiau?

Automobilio ekrane galite sekti savo kelionių elektros sąnaudas. Pavyzdžiui: elektros sąnaudos yra 15 kW 100 km. Padauginkite 15 kW iš savo elektros tarifo ir gausite elektros kainą šimtui kilometrų. Įkraunamasis hibridas naudingiausias, kai akumuliatorius iš tinklo įkraunamas kuo dažniau, idealu krauti, kai akumuliatorius ištuštėja. Kuo didesnė elektra nuvažiuojama dalis, tuo ekonomiškesnis automobilis.

14) Kiek laiko akumuliatorius ir kiek su laiku sumažėja akumuliatoriaus talpa?

„Hyundai“ aukštos įtampos akumuliatoriams suteikia 8 metų arba 200 000 km garantiją. Tai ilgą laiką naudoti skirtas gaminys.

15) Ar galima vilkti 100 proc. išsikrovusį elektromobilį?

Elektromobilio vilkti negalima, jį reikia transportuoti ant vilkiko.

16) Jei automobilis su elektros akumuliatoriumi užsidega, ar jam gesinti reikia specialių priemonių?

Gelbėjimo tarnyba turi vidines instrukcijas tokioms situacijoms. Užsidegus elektromobiliui pirmiausia reikia pranešti aplinkiniams žmonėms apie atsiradusį pavojų ir susisiekti su gelbėjimo tarnyba.

17) Jei automobilis kraunamas ir tuo pačiu metu yra įjungtas šildymas arba automobilis tiesiog įjungtas (pvz., vasarą sėdžiu automobilyje ir dirbu kompiuteriu), ar tokiu atveju krovimas trunka ilgiau?

Kai elektromobilis sujungtas su įkrovimo stotele, automobilio šildymo ir vėsinimo sistemos gali būti įjungtos. Tai ilgina įkrovimo laiką priklausomai nuo to, kokia apkrova sistemos yra naudojamos. Paprasčiausias būdas yra ekrane sekti iki krovimo pabaigos likusį laiką.

18) Kas yra akumuliatoriaus programinės įrangos kalibravimas?

Elektromobilio sistemų programinės įrangos atnaujinimai iš gamintojo ateina pagal poreikį.  Reguliarus programinės įrangos atnaujinimas (kalibravimas) nėra numatytas. Jei norite patikrinti, ar automobiliui yra skirta programinės įrangos atnaujinimų, reikėtų kreiptis į „Hyundai“ servisą.

19) Ką daryti, jei senkančiu akumuliatoriumi, spėjote atvykti iki įkroviklio, bet jis neveikia?

Skambinkite įkrovimo punkte nurodytu pagalbos klientams telefonu. Jei automobilio įkrauti neįmanoma, susisiekite su automobilių pagalbos tarnyba.

20) Jei mano elektromobilis kraunamas namuose, ar tai riboja kitus energijos vartotojus?

Tai priklauso nuo jūsų namų elektros sistemos: kiek fazių naudojama, pagrindinio saugiklio galios, fazių paskirstymo ir pan. Rekomenduojame pasikonsultuoti su specializuota įmone.

21) Ar galima krovimui naudoti ilgintuvą?

Ilgintuvo naudoti nerekomenduojama. Jei visgi tai būtina, visiškai išvyniokite ilgintuvo laidą. Reikia įsitikinti, kad ilginimo laidas tinkamas reikiamo srovės  stiprumo perdavimui.

22) Kurios elektromobilio dalys dėvisi? Ar aš pats galiu jas keisti?

Elektromobiliui reguliarios apžiūros reikia kartą per metus arba kas 15 000 km.  Gali reikėti pakeisti salono oro filtrą, stabdžių skystį, reduktoriaus alyvą. Taip pat numatytas automobilio sistemų patikrinimas diagnostikos priemonėmis. Rekomenduojame priežiūros darbus atlikti pas oficialius „Hyundai“ prekybos atstovus, nes elektromobilio technologija yra labai specifinė ir jai reikia atitinkamos automobilio markės žinių. Nepakankamas automobilio tikrinimas gali sukelti dideles remonto arba priežiūros išlaidas.

23) Kur galėčiau užsisakyti bandomąjį važiavimą?

Bandomąjį „Hyundai“ važiavimą galima užsisakyti mūsų salone arba užpildžius bandomojo važiavimo registracijos formą internetu.

24) Norėčiau IONIQ automobilio savo įmonei, kur galėčiau gauti daugiau informacijos?

Šiame puslapyje rasite visą „Hyundai“ modelių gamą. Užpildykite kontaktų formą ir mes su Jumis susisieksime dėl asmeninio pasiūlymo.

Nuotraukos: Teslabjørn, Mārcis Gaujenietis/Kursors